Instalacje domofonowe

Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Instalacje domofonowe doskonale sprawdzają się w przypadku budynków wielorodzinnych oraz komercyjnych, przemysłowych i użyteczności publicznej, ale ich funkcjonalności doskonale przydadzą się także w przypadku domów jednorodzinnych. Z tego powodu propozycja instalacji takich systemów jest kierowana do deweloperów, wspólnot mieszkaniowych i odbiorców indywidualnych.

Samodzielne próby montażu to skomplikowane działania, które mogą zakończyć się wieloma błędami. Specjaliści MKalarmy zaprojektują właściwą instalację, zaproponują odpowiednie do niej urządzenia, a następnie zajmą się fachowym stworzeniem jej w rzeczywistości, z zachowaniem wszelkich standardów. Otrzymasz pewność trwałości systemu na długie lata.









Czym jest instalacja domofonowa (ID)?

To standard, który zabezpiecza przed dostępem na dany teren osób niepowołanych. Może być montowany przy furtce lub przy drzwiach, a w zależności od potrzeb klienta możliwe jest wykorzystanie domofonu lub wideodomofonu.

Domofon jest urządzeniem, które pozwala na łączność głosową. Popularny w przypadku osiedli mieszkaniowych, ale także tych domów, gdzie zza okna widzimy doskonale furtkę, a przy niej osobę, która pragnie dostać się do środka.

Bardziej zaawansowaną opcją są wideodomofony – posiadają opcję przesyłania obrazu. Z tego powodu umieszcza się je coraz częściej w nowoczesnych osiedlach, gdzie mieszkańcy chcą mieć pewność, kogo wpuszczają na ogrodzony teren, a także wtedy, gdy z naszego domu nie widać dobrze furtki. Niektóre z paneli posiadają także możliwość sterowania położeniem kamery, co pozwala na lepszą obserwację otoczenia wejścia. W tym przypadku stosuje się albo ekrany czarno-białe, albo kolorowe.

Zalety instalacji domofonowych

Przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo w danym obiekcie. Jednak nowoczesne systemy do komunikacji to więcej możliwości:

  • funkcjonalne i estetyczne obudowy, które nie szpecą budynków,
  • centrale współpracujące z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak bramy,
  • szybkie otwieranie drzwi, np. za pomocą klawiatury przy wejściu,
  • opcja łączenia systemów domofonowych,
  • łączność analogowa lub cyfrowa, a także połączenia internetowe.

Który system wybrać?

Klienci, którzy nie potrzebują zaawansowanych systemów zabezpieczeń, najczęściej wybierają systemy analogowe. W wielu przypadkach konieczne jest jednak zabezpieczanie większego terenu, np. dużej ilości wejść w osiedlach zamkniętych. Wtedy proponuje się systemy cyfrowe. Dalej, w zależności od potrzeb, podstawową instalację domofonową rozwija się o funkcje dopasowane do indywidualnych potrzeb danego terenu oraz oczekiwań klienta, m.in. obsługę napędu bramy czy automatyczne otwieranie furtki. Współcześnie łączy się ten system także z ochroną budynku, np. z systemem monitoringu i alarmu.

Z czego składa się instalacja domofonowa?

Podstawowa budowa instalacji tego typu to:

  • zewnętrzny panel rozmówny – umożliwiający przywoływanie oraz rozmowę; zawiera mikrofon, a także głośnik, które osłonięte są w sposób, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Często panel jest podświetlany, a w płycie czołowej znajdują się przyciski do sterowania;
  • słuchawka – służy do łączności z osobą znajdującą się przy zewnętrznym panelu; posiada przycisk, który zwalnia zaczep elektromagnetyczny i otwiera drzwi. Gdy w budynku istnieje instalacja wideodomofonowa, w tym miejscu użytkownik widzi na ekranie obraz z kamery;
  • zaczep elektromagnetyczny – wmontowany w furtce lub futrynie drzwi; odblokowany przez użytkownika, pozwala gościowi wejść do środka budynku;
  • zasilacz