Monitoring, kamery przemysłowe

Analogowy czy oparty na cyfrowej transmisji danych – monitoring pełni niezwykle ważną rolę nie tylko w wielu firmach, ale także domach prywatnych. Coraz bardziej oczywiste staje się to, jak niebezpiecznym miejscem stał się świat, jak wiele trudnych sytuacji spotyka przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Chcąc uchronić się przed wandalizmem, aktami przemocy oraz kradzieżą, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które gwarantują zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Dobieramy najlepsze rozwiązania dopasowane indywidualnie do danego miejsca, zajmujemy się planowaniem, doradztwem oraz profesjonalnym montażem. Dobieramy parametry do przeznaczenia i zastosowania monitoringu – to oznacza osobistą, skrupulatną analizę każdego zlecenia. Zapraszamy do skorzystania z propozycji.











Czym jest monitoring?

To rozwiązanie od lat stosowane w przypadku instytucji, siedzib dużych firm, a od pewnego czasu chętnie wybierane przez właścicieli mniejszych przedsiębiorstw oraz osoby prywatne. Polega na rejestrowaniu obrazu przed lub w środku budynku, co nie tylko stanowi dowód w sprawach dotyczących wykroczeń i przestępstw, ale przede wszystkim działa odstraszająco na potencjalnych wandali czy złodziei.

Jakie opcje monitoringu dostępne są na rynku?

Propozycji jest wiele, dlatego wybór opcji najlepszej do indywidualnych potrzeb klienta nie sprawia trudności. Wśród często wyszukiwanych systemów monitoringu znajdują się przede wszystkim:

  • kamery IP oparte o protokół ethernet, ,
  • kamery analogowe w technologiach ANALOG, HDCVI, HDTV,
  • kamery szpiegowskie, ukryte w elementach innych systemów np. w czujniku alarmowym


Najważniejsza różnica leży jednak w sposobie podglądu oraz rejestrowania obrazu – i w tym przypadku wyróżniamy dwa rodzaje monitoringu
  • monitoring analogowy CCTV,
  • monitoring cyfrowy CCTV IP zwany też sieciowym.

Czym jest monitoring analogowy CCTV?

To bardzo często wybierana opcja, która opiera się na kamerach w technologi analog, HDCVI oraz HDTVI. Technologie te na chwilę obecną oferują obraz w rozdzielczościach większych niż FULL HD. W wymienionych wyżej technologiach dostępne są oczywiście różne typy kamer, a więc mamy do dyspozycji kamery kopułkowe, tubowe oraz obrotowe.

Wszystkie z tych kamer posiadają promienniki podczerwieni IR, które pozwalają na obserwację w nocy bez konieczności oświetlania terenu w nocy. Obraz z kamer jest przekazywany do rejestratora z twardym dyskiem. Standardem już jest zdalny podgląd obrazu przez Internet, zdalna obsługa oraz wygodne wyszukiwanie konkretnych nagrań.

Czym jest monitoring IP?

To bardziej zaawansowane mechanizmy. W tym przypadku kamera jest wyposażona w kartę sieciową. Ona, podłączona do Internetu, pozwala nam na zdalny zapis nagrań na serwerach danych, zdalną kontrolę nad kamerą z każdego miejsca na ziemi i co więcej integrację z innymi systemami funkcjonującymi w budynku. Najlepszym przykładem jest funkcja LPR (Licence Plate Recognition) - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Podczas gdy podjeżdżamy do bramy kamera odczytuje tablicę rejestracyjną w pojeździe i analizuje czy jej numer znajduje się na zdefiniowanych listach tzw. białej i czarnej liście. Jeżeli numer znajduje się na białej liście kamera wyśle sygnał do automatu bramy który to udostępni wjazd, jeżeli numer tablicy okaże się być na czarnej liście to nie tylko brama nie zostanie otwarta lecz także może zostać wywołany alarm lokalny lub powiadomiona odpowiednia osoba o zaistniałym zdarzeniu poprzez SMS lub wiadomość e-mail wraz z załącznikiem w postaci zdjęcia danego pojazdu.

Struktura systemu IP różni się od systemów analogowych gdyż nie musi on pracować w typowej strukturze gwiazdy (kamera - rejestrator) lecz w topologi gwiazdy rozszerzonej – posiada punkt centralny (podobnie do topologii gwiazdy) i punkty poboczne (jedna z częstszych topologii fizycznych Ethernetu). Pozwala to na z budowanie sieci monitoringu IP np. na już zbudowanej sieci LAN bez konieczności układania dodatkowego okablowania.



Ważną cechą kamery IP jest też jej samodzielna praca w sieci bez rejestratora. Kamera wyposażona w kartę SD i dostęp do internetu pozwala na podgląd i zapis na jednym urządzeniu minimalizując koszty tworzenia systemu monitoringu.

Wiele osób obawia się, że w przypadku awarii prądu kamery nie będą w stanie spełniać swojego przeznaczenia. Zarówno Monitoring IP jak i analogowy można wyposażyć w systemy akumulatorów, które dostarczają niezbędną energię urządzeniom i pozwalają na pracę bez zasilania sieciowego.